image

Dieta sirtfood

Opis i przykładowe menu diety

Dieta sirtfood zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność za sprawą spektakularnej metamorfozy znanej piosenkarki Adele. Dieta ta jest bogata w produkty zawierające polifenole, te z kolei aktywują sirtuiny (białka), które mają pozytywny wpływ na zdrowie, proces chudnięcia i „długowieczność”. Dieta SIRT zakłada maksymalnie duże spożycie produktów roślinnych, które są bogate w związki o działaniu antyoksydacyjnym. W tej diecie spalanie tkanki tłuszczowej następuje przy zachowaniu naturalnej tkanki mięśniowej.

Dieta sirtuinowa jest podzielona na etapy:

Etap I skupia się na oczyszczeniu organizmu poprzez redukcję kaloryczności.
W tym celu do diety wprowadza się trzy koktajle zawierające duże ilości sirtuin oraz jeden posiłek.
Czas trwania: 1-3 dni. Kaloryczność: 800-1000 kcal
4 dania w ciągu dnia: 3 koktajle sirtuinowe + 1 posiłek sirtuinowy

Etap II to wprowadzenie odżywczych posiłków, przy czym kaloryczność sięga do 1500 kcal. Jest to tak zwany etap utrzymania diety, który pozwala na dalszą redukcję masy ciała i pogłębienie efektów działania sirtuin.
Czas trwania: 4-7 dni. Kaloryczność: 1500 kcal
4 dania w ciągu dnia: 2 koktajle sirtuinowe + 2 posiłki sirtuinowe

Etap III to tak naprawdę wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania jako stały model żywieniowy. Należy spożywać jak najwięcej składników z listy sirtuinowych produktów oraz pić jeden koktajl dziennie.
Czas trwania: od 8 do 21 dni. Kaloryczność: 1500 kcal
4 dania w ciągu dnia: 1 koktajl sirtuinowy + 3 posiłki stałe sirtuinowe (w tej wersji etapu III może zdarzyć się posiłek mięsny)

Etap III “wege ryba” to utrwalanie zasad zdrowego odżywiania, który ma doprowadzić do zmiany nawyków żywieniowych. W III etapie diety SIRT są dozwolone produkty mięsne jeżeli jednak nie jesz mięsa to ta propozycja jest właśnie dla Ciebie.
Czas trwania: od 8 do 21 dni, Kaloryczność: 1500 kcal
4 dania w ciągu dnia: 1 koktajl sirtuinowy + 3 posiłki stałe sirtuinowe wegetariańskie

Etapy te stanowią wprowadzenie do stałej zmiany nawyków żywieniowych. Autorzy tej diety podają plan na 21 dni, a następnie zalecają stosowanie wyuczonych zasad przez kolejne miesiące i lata. Dieta SIRT jest zalecana dla osób, które chcą zredukować masę ciała w zdrowy sposób oraz dla tych, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki starzenia i chcą im zapobiec.